IBM Green Hat

greenhat-logo215 Mayıs’ta IBM’in Kuveyt Türk’e özel gerçekleştirdiği etkinlikte yer verilen önemli konulardan biri de yazılımların test süreciydi. Bu kapsamda IBM’in 2012 yılı başında ürünlerine dahil ettiği Green Hat tool setini tanıma fırsatı buldum. Ayrotek’te IBM Rational Technical Consultant olarak görev yapan Canberk Akduygu’nun sunumundan aldığım notlar ve sonrasında yaptığım araştırmalara göre kısaca Green Hat:

Green Hat tool setinin içinde 3 tool var. Bunlar:

1. Green Hat Tester -> (IBM Rational Test Workbench)

2. Green Hat Performance Tester ->(IBM Rational Performance Test Server)

3. Green Hat VIE (Virtual Integration Environment) -> (IBM Rational Test Virtualization Server)

Amaç, test sürecini kesintiye uğratmadan 7×24 testleri gerçekleştirebilmek. İlişkili ya da entegre sistemler çalışmasa bile ben kendi sistemimi test etmeye devam edebileceğim. Development veya deploymentları beklemeden 7×24 çalışabilen bir test ekibi düşüncesi tabi ki yönetici olarak insanı heyecanlandırıyor. Malum development tamamlanmadan teste başlamak, zaman ve kaynak kaybına neden oluyor. Diğer yandan da zamana karşı yarışıyorsunuz. ‘Time to market’ adıyla hayatımıza giren olguyla başa çıkmak için proaktif davranarak, sistemler hazır olmadan biz test ekipleri olarak bir sonraki adıma hazır olmalıyız. Bu stratejiye paralel bir çalışma prensibi görüyoruz Green Hat bünyesinde.

Otomasyon çözümlerine ek olarak, virtualization konusuda da ürün iddialı duruyor. Hardware ve uygulama sanallaştırmadan bahsediliyor. (HP’nin Servis Sanallaştırma ürünüyle benzer özellikleri barındırıyor -genel olarak. Başka bir yazıda HP Service Virtualization ürününden bahsedeceğim.)

Test literatüründe white box ve black box kavramlarını biliyoruz. Green Hat ile birlikte IBM Gray Box kavramını öne sürüyor. White box tekniğindeki gibi sistemin iç işleyişine çok müdahil olmadan, sistemin input ve outputlarıyla uğraşıyoruz yine. Ancak sanallaştırma noktasında işlerin rengini bir ton daha açıyoruz. Sunumda ilgimi çeken bir diğer nokta; katmanlı SOA mimarisinde presentation layer altında kalan tüm katmanların sanallaştırılabilmesi. Lisanslama ise transaction bazında gerçekleştiriliyor.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s