Ne eksik ne fazla !

denge“Tamamlanmış en iyi çalışma, bir parçası çıkarıldığı ya da bir parça eklendiği zaman bütünlüğü, akıcılığı ve etkisi bozulan çalışmadır.” (Lisansüstü tez ve proje yazım kılavuzundan)

Gecenin bir vakti, proje yetiştirme derdinde dokümanlar arasında boğulmuşken son derece sistematik hazırlanmış bir tez yazım kılavuzundaki bu cümle düşündürdü beni. Muhtemelen bu cümleyi dokümana ekleyen, öğrenciler daha fazla puan almak adına çok şey yazıp olayı abartmasınlar diye düşünmüştür.  Ancak bana hayat felsefesi olacak bir “denge”yi hatırlattı. (Evet beynimin yapmam gereken projeden kaçış mekanizması da olabilir bu düşüncelere dalmalar). Denge demişken… Aşırıya kaçmadan, ne eksik ne fazla. Bir parçayı eksiltseniz, bütünün bozulduğu bir düş… Bir fırça darbesi daha vursanız aşırıya kaçacak bir renk cümbüşü. Hayatımızda da bu denge noktasını yakaladığımız anlarda huzura eriyoruz sanırım. Odak noktamızı ne eksik ne fazla olması gereken tarafa yoğunlaştırmak asıl mesele.

Dünya ve mavera arasındaki denge… dün ve yarın arasındaki denge… geçmişte takılıp kalmanın verdiği buruk tad veya yarına erken yolculuğun ağırlığı yerine bugün’e dünden ve yarından lazım olan kadarını sığdırmak, eksik bırakmadan, fazlalık etmeden.

Zor mu gerçekten?

Tamamlanmış bir çalışmamız olarak “bir ömür” sunma zamanı geldiğinde, ne çıkarmaya ne de eklemeye ihtiyaç duymadığımız bir bütünlük yakalayabilecek miyiz? “Tamamladığım en iyi çalışma; hayatımdır! Ne eksik ne fazla” diyebilecek miyim? (Dengeyi yakalamak adına, denge bozucu bir soru)

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s