Davetlisiniz: 6 Kasım, Dünya Kullanılabilirlik Günü Programı

worldusabilityday

[for English]

Dünya Kullanılabilirlik Günü  her yıl Kasım ayının ikinci Perşembe günü tüm dünyada çeşitli etkinliklerle kutlanıyor. (World Usability Day web sitesi üzerinden diğer ülkelerdeki etkinlikleri takip edebilirsiniz.)

Kuveyt Türk UX ekibi olarak, Dünya Kullanılabilirlik Günü temasıyla Kasım ayında Userspots ve Kuveyt Türk Bilgi Teknolojileri Arge Merkezi iş birliğiyle Kullanıcı Deneyimi (User Experience) ve Kullanılabilirlik (Usability) üzerine konuşmak için bir araya geliyoruz. Sizi de bekliyoruz!

Programımıza ana konuşmacı olarak katılacak olan Galatasaray Üniversitesi İletişim Fakültesi Anabilim Dalı Başkanı Doç. Dr. Kerem RızvanoğluDijital Dünya İnsanını Anlamak: Kullanıcı Deneyimi ve Kullanılabilirlik” başlığı altında bilgi birikimi ve tecrübelerini bizlerle paylaşacak.

Programımızın diğer konuşmacısı Userspots kurucusu Mustafa Dalcı “Dünyada ve Türkiye’de UX Örnekleri” konusuyla ilginç sektörel örnekleri bizlere aktaracak.

Doç. Dr. Kerem Rızvanoğlu
Rizvanoglu_foto
Galatasaray Üniversitesi İletişim Fakültesi’nde öğretim üyesi olarak çalışan Kerem Rızvanoğlu halen aynı fakültede Bilişim Anabilim Dalı Başkanlığı’nı yürütmektedir.Rızvanoğlu, 1999 yılından beri insan-bilgisayar etkileşimi disiplini içinde kullanılabilirlik ve kullanıcı deneyimi ekseninde araştırmalarını sürdürmektedir. Bu kapsamda; kültürlerarası kullanılabilirlik, evrensel kullanılabilirlik ve mobil kullanıcı deneyimi öne çıkan araştırma başlıkları olarak ifade edilebilir. Bu konularda farklı ölçeklerde araştırma projeleri yürüten ve ulusal – uluslararası dergilerde makaleleri yayımlanan Rızvanoğlu’nun “Herkes için Web: Evrensel Kullanılabilirlik ve Tasarım” adlı bir kitap çalışması da bulunmaktadır. Bunlara ek olarak, editörlüğünü yaptığı uluslararası kitap çalışmaları ve yazdığı kitap bölümleri mevcuttur. Alanın en büyük akademik etkinliklerinden birisi olan “International Conference of Human-Computer Interaction” danışma kurulu üyesi olan Rızvanoğlu, “Yeni Medya Çalışmaları Konferansı” ve “ Engelsiz Bilişim Sempozyumu” gibi birçok ulusal konferansın da akademik danışma kurulu üyesidir.Rızvanoğlu, 2001 yılından beri kullanıcı deneyimi, kullanılabilirlik ve etkileşim tasarımı başlıkları altında lisans, lisansüstü ve sertifikasyon seviyelerinde farklı kurumlarda ders vermektedir. Galatasaray Üniversitesi, Koç Üniversitesi ve Bilgi Üniversitesi halen düzenli olarak ders vermekte olduğu kurumlardır. “Pazarlama İletişimi Yönetimi” ve “İletişim Stratejileri ve Halkla İlişkiler” gibi farklı tezsiz yüksek lisans ve sertifika programlarında orta ve üst kademe yöneticilere “kullanıcı deneyimi” merkezli dersler veren Rızvanoğlu, yeni medya alanında faaliyet gösteren kurumlara eğitim ve araştırma bağlamında danışmanlık desteği de sunmaktadır.
Mustafa Dalcımustafa-dalci
Özyeğin Üniversitesi’nde öğretim görevlisi olan Mustafa Dalcı, 2006 yılında ODTÜ İstatistik bölümünü bitirip 2011 yılında ODTÜ Enformatik Enstitüsü Bilişim Sistemleri bölümünde yüksek lisansını tamamladı. 2006 yılından 2012 yılına kadar ODTÜ’de araştırma görevlisi olarak çalışan Mustafa Dalcı, 2009 yılında Userspots’u kurdu. Firmalara kullanıcı deneyimi ve kullanılabilirlik hizmetleri sunan Userspots bugüne kadar Yemeksepeti, TTNET, Bonus, Mynet, Bilyoner gibi firmalarla kullanılabilirlik hizmeti çalışmaları yürüttü. Mustafa Dalcı, 2009 yılında hayata geçirdiği “Erişlebilir Web” projesiyle Dünya Bankası Yaratıcı Kalkınma Fikirleri Yarışmasında 20.000$ destek aldı. Bu çalışmasıyla 2011 yılında Bilgi Üniversitesi ve TEGV katkılarıyla düzenlenen yarışmadan seçilen 10 sosyal girişimciden biri oldu. Ayrıca JCI Turkiye tarafından “İnsan Haklarına, Çocuklara ve Dünya Barışına Katkı ” kategorisinde Türkiye’nin en başarılı genci seçildi.
Kuveyt Türk UX(Kullanıcı Deneyimi) Ekibikuvetturkuxteam
2013 yılında çalışmalarına başlayan Kuveyt Türk UX ekibi, müşterilere sunulan ürün ve hizmetlerin gerçek anlamda müşteri ihtiyaçlarını karşılaması ve kullanım kolaylığı sağlaması için çalışmaktadır. Müşteri adına karar vermeden, ürünlerin tasarım sürecine müşterileri dahil ederek kullanıcı odaklı tasarımın alt yapısını oluşturan UX ekibi, Fatma Molu yönetiminde çalışmalarını sürdürmektedir. Mustafa Atlı, Öznur Savaş ve Haluk Yazıcı ise ekibin çekirdek kadrosundaki isimler. UX ekibi, önümüzdeki dönemde de yeni projeler ve etkinliklerle sektördeki gelişmeleri takip edecektir.

Tarih : 6 Kasım 2013 Çarşamba
Saat   :
16:00 – 18:00
Yer     :
Kuveyt Türk Genel Müdürlük 2B Konferans Salonu (Büyükdere Cad. No:129/1 Esentepe/İstanbul)

You are invited: 6 Nov, World Usability Day
World Usability Day is celebrated in second Thursday of November every year with various events all over the world. ( Through World Usability Day website you can keep track of events in other countries . )

Kuveyt Türk UX team with the cooperation of Userspots ad Kuveyt Türk R&D Center is organizing an event with World Usability Day theme in 6 November.

Assoc.Prof. Kerem Rızvanoğlu, chairman of Faculty of Communication Department, Galatasaray University will join as keynote speaker. He will talk about “Understanding Digital World Human : User Experience and Usability”. Additionally, founder of Userspots, Mustafa Dalcı will make his speech with the topic of “UX Samples in Turkey and in the world.”

2 thoughts on “Davetlisiniz: 6 Kasım, Dünya Kullanılabilirlik Günü Programı

  1. Fatma Hanım, Dünya Kullanılabilirlik Günü için düzenlemiş olduğunuz etkinlik için teşekkür ederim. Özellikle Kerem hocanın sunumu çok aydınlatıcıydı. Tekrar teşekkürler.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s