Robotlar dünyayı ele mi geçirecek? Henüz değil ama yeşil sahaları ele geçiriyor.

robots Kuveyt Türk Ar-Ge Merkezi tarafından bu ay 9.su düzenlenen Zinde Zihin Çalıştayında “Robotlar dünyayı ele mi geçirecek?” sorusu soruluyor. Boğaziçi Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. H. Levent Akın bu soruya “Henüz değil ama yeşil sahaları ele geçiriyor” cevabını veriyor.

Prof. Dr. H. Levent Akın konuşmasında, yapay zeka ve robotbilimin son 50 yıldaki gelişiminin kısaca aktaracak ve günümüzdeki ilginç robot uygulamaları ve robot teknolojilerinin gelişmesinde önemli rol oynayan başta RoboCup olmak üzere robot yarışmalarından örnekler verecek. Çalıştayda robotbilimdeki baş döndürücü gelişmelerin ekonomik etkileri üstünde durulacak ve gelecekte biz insanları bekleyen olasılıklar tartışılacak.

Tarih: 28 Ocak 2014 Salı

Yer: Kuveyt Türk Genel Müdürlük 2B Konferans Salonu

 | Büyükdere Cad. No: 129/1 34394 Esentepe / İSTANBUL

Saat:16:00 – 18 :00

hlasProf. Dr. H. Levent Akın

Boğaziçi Üniversitesi

Mühendislik Fakültesi Dekanı

İstanbul Teknik Üniversitesi’nden 1982 yılında uçak mühendisliği dalında lisans, Boğaziçi Üniversitesi’nden Nükleer Mühendislik dalında 1984’de yüksek lisans ve 1989’da doktora derecesi almıştır. 1989 yılından beri Boğaziçi Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği Bölümü öğretim üyesidir. 2007-2009 yılları arasında Boğaziçi Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği Bölüm başkanlığı yapmıştır. 2009 yılından beri de Boğaziçi Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Dekanıdır. Yapay zekâ ve zeki robotlar konusunda araştırmalar yapmakta olup bu konuda 150’den fazla uluslararası yayını vardır. 1997 yılından beri her yıl farklı bir ülkede yapılmakta olan dünyanın en büyük robot yarışması RoboCup’ı Temmuz 2011’de İstanbul’da düzenlemiştir. Takımları RoboCup yarışmasında 2005 ve 2010 yıllarında dünya şampiyonu olmuştur. Halen RoboCup Federasyonu Mütevelli Heyeti Üyesidir.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s