CTIS

BİLGİSAYAR TEKNOLOJİSİ VE BİLİŞİM SİSTEMLERİ

Bilkent Üniversitesi’nin gözde bölümlerinden biri. CTIS, 5 kişilik tam burslu, 100 kişilik ücretli kontenjanıyla mezunlarına iyi bir kariyer vaad ediyor. Her şeyden önce değişen teknolojiye ve yazılım trendlerine ayak uyduran dinamik bir yapısı var. Ders programlarını buna göre güncelleyip, sektörün önde gelen yazılım&bilişim firmalarıyla iş birliği içinde.

6 ayı bulan stajlarıyla öğrencilik yıllarında sizi gerçek anlamda sektöre hazırlıyor. Gerçek iş deneyimi kazandırıyor. Bu staj dönemini iyi değerlendirdiğinizde deyim yerindeyse keşfediliyorsunuz. Kendi okuduğum dönemde Ankara’nın önde gelen yazılım firmaları (IBM, Aselsan, Havelsan, Cybersoft…) bölüm öğrencilerinin akademik başarılarını takip ediyor ve belli staj döneminde bölüm öğrencilerinden uygun bulduklarını seçiyorlardı. Özellikle 3.sınıfın 2.dönemi boyunca yapılan endüstri stajı bu anlamda çok önemli bir fırsat.

4 yıl yazılım ağırlıklı bir eğitim görmekle birlikte, genel işletme ve iletişim dersleri de müfredata dahil.

Daha detaylı bilgi için 4 yıllık ders programına buradan ulaşabilirsiniz.

CTIS ile ilgili bir diğer nokta, mezun olduğunuzda diplomanızda mühendis yazmıyor. Bilkent Üniversitesi Bilgisayar Teknolojisi ve Bilişim Sistemleri bölümü her ne kadar gerek Türkiye gerekse dünyada tanılabilirliği yüksek olup, sektörün öncü firmaları tarafından aranan eleman profilini yetiştirse de devlet kurumları ya da bazı özel firmalarda herhangi bir üniversiteden mezun olmuş bilgisayar mühendisinin gerisinde bir eleman olarak görmek isteyen bir bakış açısı hakim olabiliyor. Ama emin olun ki, aldığınız eğitimin kalitesi ve okulunuzun referansına artı olarak sahip olduğunuz vizyon sizi her zaman bir adım öne, bir basamak yukarı çıkaracaktır. Bugün benim aynı dönem mezunu olduğum arkadaşlarımın Microsoft, IBM gibi şirketlerde başarılı bir yazılım mühendisi olarak çalışmaları buna sadece bir örnek.

CTIS hakkında tanıtım sunum ve broşürleri;

CTIS 2010 Tanıtım Sunumu

CTIS 2010 Tanıtım Broşürü

.

.

.

Not: Üniversite adaylarına faydalı olması dileğiyle…

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s